Pasty wybielające – czy są bezpieczne?

Każdy z nas chce cieszyć się śnieżnobiałymi zębami i osiągnąć ten cel jak najniższym kosztem. Do tego jest długa droga. Pamiętajmy jednak, że żółte zęby to zdrowe zęby. Kiedy są śnieżnobiałe – fakt, wyglądają lepiej, jednak musimy mieć świadomość, że może im brakować ważnych składników mineralnych. Jak więc wygląda wybielanie zębów?

Pierwszym wyborem kiedy zobaczymy pierwsze przebarwienia na naszym uśmiechu jest pasta wybielająca. Oczywiście, niektórzy zaraz po zauważeniu od razu udają się do jednego z łódzkich specjalistów (dentysta-stomatolog.com > Łódź). Wybielanie zębów poprzez np. piaskowanie jest bardzo skuteczne i profesjonalne, jednak koszt może wynosić nawet 400 złotych. Coraz częściej stomatolodzy w Łodzi stosują wybielanie poprzez naświetlanie. Jest to bardzo popularny sposób, który wszedł nawet do branży past do zębów. Swego czasu znana firma Elmex produkowała pastę wybielającą i dołączała latarkę z światłem fioletowym, która rzekomo miała podtrzymywać efekt wybielenia. Setki tysięcy osób siedziało w fotelach z latarką w ustach licząc na idealnie biały uśmiech. Efekty były co najmniej średnie. Działanie past wybielających polega na dodaniu do ich składu krzemianów, czyli bardzo drobnych cząsteczek ścierających. Cząsteczki krzemu delikatnie ścierają zewnętrzną powłokę zębów przez co dostają się do głębszych warstw kości zęba, a warstwa przebarwiona przez różne czynniki takie jak herbata, kwa czy papierosy zostaje zniszczona. Trzeba pamiętać, że to nie jest wybielanie tylko wycieranie. Jest to niezbyt bezpieczne dla zębów, dlatego powinno się unikać past z dużym współczynnikiem ścieralności, który powinien być z tyłu opakowania.

Jeżeli chcemy próbować to powinniśmy stosować pasty wybielające enzymatycznie, czyli wskutek nieszkodliwych reakcji chemicznych, które mogą wybielić zęby nawet o 3 odcienie. Oczywiście powinniśmy mieć na uwadze, że pasta nie wybieli nam zębów tak jak profesjonalny zabieg wybielający u stomatologa czy nawet w salonie kosmetycznym. Używanie takich produktów pozwoli nam nieco rozjaśnić uśmiech i usunąć brzydkie przebarwienia. Należy zwrócić uwagę na ilość karmabidu w pastach, aby ich ilość nie przekraczała dwudziestu procent. W przypadku przekroczenia mogą nas boleć dziąsła, a same zęby mogą zostać trwale i dotkliwe uszkodzone i podrażnione. Nie powinno się również używać past wybielających do codziennego stosowania – 2-3 razy w tygodniu zupełnie wystarczy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>